زبر و خشن تئاتر زندگی نمایش کارتن

زبر و خشن: تئاتر زندگی نمایش کارتن خیابان اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی قربانی بزرگ کم کردن تولید نفت اوپک

استراتژی اوپک جهت آخر دادن به اشباع عرضه جهانی نفت، آسیب شدیدی به ناوگان ابرنفتکش‌ها زده که یک بخش حیاتی در زنجیره تامین صنعت نفت به شمار می‌روند. 

قربانی بزرگ کم کردن تولید نفت اوپک

قربانی بزرگ کم کردن تولید نفت اوپک

عبارات مهم : بازار

استراتژی اوپک جهت آخر دادن به اشباع عرضه جهانی نفت، آسیب شدیدی به ناوگان ابرنفتکش ها زده که یک بخش حیاتی در زنجیره تامین صنعت نفت به شمار می روند.

به گزارش ایسنا، میانگین درآمد ابرنفتکش هایی که سوخت را میان قاره ها حمل می کنند سال گذشته بیش از نیمی کم کردن یافت و به پایین ترین میزان از سال ۲۰۰۹ رسید و بسیار پایین تر از رقمی بود که تحلیلگران آینده نگری کرده بودند. اکنون تمدید کم کردن تولید اوپک تا آخر سال ۲۰۱۸ این رکود را شدت یافتن خواهد کرد.

قربانی بزرگ کم کردن تولید نفت اوپک

به گفته اولیویه جیکوب، مدیرکل شرکت پتروماتریکس، کم کردن تولید اوپک شمار محموله ها از خاورمیانه به آسیا را در شرایطی که شمار زیادی از کشتی های تازه ساخته شده است تحویل داده شدند، به میزان قابل توجهی کم کردن داد. ابرنفتکش ها که در صنعت به کشتی های نفتی بزرگ یا VLCC معروف هستند، ظرفیت حمل حدود دو میلیون بشکه نفت را دارند.

از شروع سال ۲۰۱۷ اوپک و متحدانش توافق کم کردن تولید به میزان حدود ۱.۸ میلیون بشکه در روز را اجرا کرده اند و صادرات نفت و همچنین کسب و کار نفتکش ها در مسیرهای تجاری مهم را محدود کرده اند. این گروه در ژوئن قصد دارد توافق کم کردن تولید را که در حال حاضر قرار است تا آخر سال ۲۰۱۸ اجرا شود، مورد بازبینی مجدد قرار دهد.

استراتژی اوپک جهت آخر دادن به اشباع عرضه جهانی نفت، آسیب شدیدی به ناوگان ابرنفتکش‌ها زده که یک بخش حیاتی در زنجیره تامین صنعت نفت به شمار می‌روند. 

طبق آمار گردآوری شده است از سوی بلومبرگ، صادرات نفت خام از سوی اعضای اوپک در منطقه خلیج فارس ماه گذشته جهت نخستین بار از اوت به پایین ۱۸ میلیون بشکه در روز رسید. به خصوص صادرات به چین و ژاپن از عربستان سعودی، کشور عزیزمان ایران و امارات متحده عربی کم کردن یافت.

در این بین طبق برآورد شرکت “کلارکسون ریسرچ سرویس”، انتظار می رود ناوگان ابرنفتکش جهانی بعد از رشد ۵.۳ درصدی در سال گذشته و ۷.۴ درصدی در سال ۲۰۱۶ امسال چهار درصد توسعه پیدا کند. قیمت کشتیرانی در ماه های اخیر که معمولا قیمت ها در این وقت از سال اصلاح پیدا می کند، دچار کم کردن شده است است.

به گفته جیکوب، اگر اوپک در نشست ژوئن خود راجع به کم کردن تولید تجدیدنظر کند، قیمت ها اصلاح پیدا خواهد کرد، لیکن نفت بیشتری به بازار عرضه می شود، ولی اگر چنین اقدامی صورت نگیرد و روند کم کردن تولید این گروه ادامه پیدا کند قیمت ها ممکن است تا آخر سال دچار کم کردن شوند.

قربانی بزرگ کم کردن تولید نفت اوپک

آمار کلارکسون نشان می دهد درآمد کشتی ها به طور میانگین در سال گذشته ۵۷ درصد کم کردن یافت و به ۱۷ هزار و ۷۹۴ دلار در روز رسید. تحلیلگران در نظرسنجی بلومبرگ میانگین درآمد این کشتی ها در سال ۲۰۱۷ را ۲۵ هزار دلار را آینده نگری کرده بودند.

قیمت های نفت و درآمد نفتکش ها اغلب روند معکوسی دارد. در سال ۲۰۱۳ که نفت برنت به ۱۲۰ دلار در هر بشکه رسید میانگین درآمد ابر نفتکش ها ۱۸ هزار و ۶۲۱ دلار بود. دو سال بعد در بحبوحه افت قیمت نفت، عایدی روزانه آنها به ۶۴ هزار و ۸۴۶ دلار رسید. از ژوئن بهای معاملات نفت ۵۱ درصد زیاد کردن یافته و به بالاترین حد در بیش از سه سال گذشته رسیده و معاملات را به حدود ۶۸ دلار در هر بشکه رسانده است.

استراتژی اوپک جهت آخر دادن به اشباع عرضه جهانی نفت، آسیب شدیدی به ناوگان ابرنفتکش‌ها زده که یک بخش حیاتی در زنجیره تامین صنعت نفت به شمار می‌روند. 

درآمد در یک مسیر ابرنفتکش مهم از خلیج فارس به آسیا در سال ۲۰۱۷ به میزان ۶۹ درصد کم کردن یافت و سال را در حدود ۱۶ هزار دلار در روز به آخر رساند که بسیار پایین تر از میانگین فصلی دسامبر بود. این ریزش قیمت در بسیاری از شرکت های نفتکش بزرگ دنیا تاثیر منفی گذاشت و سهام آنها را با کم کردن روبه رو کرد.

به گفته یکی از مدیران شرکت فرانت لاین، رشد ناوگان و کم کردن ذخایر که میزان سوخت جهت صادرات را کم کردن داد دلایل مهم بازار ضعیف نفتکش بودند که در ۱۲ ماه گذشته مشاهده شد. با اینه مه کم کردن تولید اوپک با زیاد کردن جریان تجارت در نقاط دیگر از جمله منطقه آتلانتیک و از آمریکا به آسیا جبران شده است است.

قربانی بزرگ کم کردن تولید نفت اوپک

در بحبوحه پرسشها بازار شرکت یورونو ۲۱ دسامبر اعلام کرد شرکت Gener8 Maritime را خریداری کرده و بزرگترین اپراتور نفتکش مستقل با ناوگانی مشمول بر ۷۵ نفتکش از جمله ۴۴ VLCC را ایجاد می کند.

به گفته بوراک ستینوک، مدیر تحقیقات در شرکت ارو شیپ بروکینگ، بازار نفتکش از کم کردن صادرات اوپک و کشتی های تازه متعدد لطمه دوگانه دیده هست. انتظار می رود قیمت حمل نفت نوساناتی داشته باشد ولی در مجموع بازار پرچالشی خواهد بود.

به علاوه اوضاع معاملات نفت اکنون به شکلی است که قراردادهای کوتاه مدت با قیمت بالاتری نسبت به معاملات آتی فروخته می شوند. در نتیجه جذابیت ذخیره سازی نفت در دریا کم کردن پیدا می کند و این امر کشتی های بیشتری را که جهت ذخیره نفت استفاده می شوند آزاد کرده و به اشباع بازار حمل نفت می افزاید.

با این همه نیمه دوم امسال ممکن است نقطه عطفی جهت ابرنفتکش ها باشد، لیکن تقاضا جهت نفت اوپک زیاد کردن پیدا کرده و رشد ناوگان نفکش ها آهسته می شوند.

واژه های کلیدی: بازار | صادرات | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs