زبر و خشن تئاتر زندگی نمایش کارتن

زبر و خشن: تئاتر زندگی نمایش کارتن خیابان اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی باتری که هرگز یخ نمی‌زند

محققان دانشگاه کالیفرنیا واقع در سن دیه‌گو نوعی الکترولیت جهت باتری‌های لیتیومی تولید کردند که تا دمای منفی 60 درجه سانتیگراد به خوبی کار می‌کند.

باتری که هرگز یخ نمی‌زند

باتری که هرگز یخ نمی زند

عبارات مهم : باتری

محققان دانشگاه کالیفرنیا واقع در سن دیه گو نوعی الکترولیت جهت باتری های لیتیومی تولید کردند که تا دمای منفی 60 درجه سانتیگراد به خوبی کار می کند.

به گزارش ایرنا از ساینس، با در نظرگرفتن این که باتری های لیتیومی موجود در بازار در حدود منفی 20 درجه سانتیگراد از کار می افتند، یکی از بزرگترین نگرانی های تولیدکنندگان و مصرف کنندگان خودروهای الکتریکی، یخ زدن و عدم کارکرد باتری های این خودروها در هوای سرد است.

باتری که هرگز یخ نمی‌زند

محققان دانشگاه کالیفرنیا در باتری های تازه به جای استفاده از محلول های ارگانیک مایع به عنوان الکترولیت، از گاز فشرده فلورومتان استفاده کرده اند. وسکوزیته پایین این گاز فشرده، حتی در دماهای بسیار پایین که موجب یخ زدگی محلول های متداول می شود، امکان حرکت آزادانه یون ها و در نتیجه رسانش بالای الکتریکی را فراهم می کند. این باتری ها در دمای اتاق نیز کارآیی خود را حفظ می کنند.

این الکترولیت تازه به یک مکانیزم خاص جهت توقف کارکرد باتری در دماهای اوج و جلوگیری از آتش سوزی مجهز هست. معمولا در دماهای اوج یک زنجیره از تصویر العمل هایی شیمیایی موجب زیاد کردن دمای باتری و در نتیجه آتش گرفتن آن می شود. در این باتری جدید، هنگامی که دما اوج می رود، گاز مایع توانایی حل کردن نمک ها را از دست می دهد و در نتیجه رسانش آن کم کردن یافته و عملکرد باتری متوقف می شود و بعد از کم کردن دما باتری مجددا شروع به کار می کند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا واقع در سن دیه‌گو نوعی الکترولیت جهت باتری‌های لیتیومی تولید کردند که تا دمای منفی 60 درجه سانتیگراد به خوبی کار می‌کند.

یکی از نقاط ضعف باتری های لیتیومی متداول در بازار این است که الکترولیت آن ها در طول وقت با آندهای لیتیومی باتری تصویر العمل منفی داده و موجب کم کردن دفعات شارژ مجدد باتری و در نتیجه طول عمر آن می شود. ولی الکترولیت تازه چنین واکنشی را ایجاد نمی کند.

محققان امیدوارند با توسعه این فناوری بتوانند الکترولیتی را بسازند که تا دمای منفی 100 درجه سانتیگراد کارآیی داشته و امکان استفاده از باتری های لیتیومی را در کاوشگرهای فضایی فراهم کنند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science انتشار یافته است.

باتری که هرگز یخ نمی‌زند

واژه های کلیدی: باتری | محققان | استفاده | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs